Pomysły i triki na porządek w dziecięcej szafie – segregacja i organizacja ubrań

Organizacja szafy, zwłaszcza dziecięcej może przysporzyć niemałych kłopotów. Maluchy, zwłaszcza te, które już zaczęły samodzielnie się ubierać, często rozrzucają ubrania w szafie, w poszukiwaniu ulubionej bluzki. Warto zatem, aby koszulki dla dzieci i legginsy, a także bluzy, swetry i bielizna, znajdowały się na różnych półkach, aby ułatwić organizację. Warto jednak dowiedzieć się, jakie są sprawdzone triki na porządek w szafie dziecka, aby zorganizować ją szybko i na długi czas!

Porządek w szafie z ubraniami – od czego zacząć?

Z pewnością organizacja szafy z ubraniami wymaga sporo czasu. Szczególnie jeśli korzysta z niej np. dwójka dzieci. Warto wówczas podzielić ten etap na kilka części, wówczas będzie Ci zdecydowanie łatwiej zapanować nad tym, co się w niej znajduje, a także pozbyć się ubrań, które nie są Ci już potrzebne. Oto jak działać:

 1. Oczyszczanie: Regularne oczyszczanie i wyrzucanie zużytych lub zbyt małych ubrań pozwala na utrzymanie porządku i zapobiega gromadzeniu się niepotrzebnych rzeczy.
 2. Sortowanie: Można sortować ubrania według rodzaju lub koloru, co ułatwia późniejsze wyszukiwanie i układanie ich.
 3. Organizacja: Można wykorzystać wieszaki, półki i szuflady, aby ułatwić przechowywanie i łatwą dostępność ubrań.
 4. Labelowanie: Przypisywanie etykiet do poszczególnych elementów garderoby ułatwia dziecku samodzielne znalezienie tego, czego potrzebuje.
 5. Magazynowanie: Latem można przechowywać zimowe ubrania w pojemnikach i wyciągać je z powrotem na zimę.
 6. Wykorzystanie dodatkowej powierzchni: Można wykorzystać dodatkową powierzchnię, taką jak ściany i drzwi, do zawieszania ubrań lub zainstalowania dodatkowych półek.
 7. Uwzględnianie potrzeb: Dostosowywanie organizacji i przechowywania ubrań do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka pomaga utrzymać porządek i zachęca je do samodzielnej organizacji swoich rzeczy.

Segregacja i organizacja ubrań w szafie dziecka

Skoro już wiemy, w jaki sposób układać ubrania w szafie, warto podzielić elementy garderoby pod względem zastosowania. Możesz także oddzielić od siebie firmowe ubrania dla dzieci, które wykorzystywane są na wyjścia od tych używanych, które lepiej sprawdzają się do zabawy w piachu czy np. do nauki jazdy na rolkach. Należy także podzielić je na majtki dziecięce oraz koszulki. W następnym sektorze powinny zaś znaleźć się legginsy dziecięce i różne spodnie, a na kolejnej półce bluzy, t-shirty, a także spódnice i sukienki. Dzięki temu zachowasz porządek w szafie i dodatkowo nauczysz dzieci, gdzie odkładać swoje rzeczy. Taka organizacja w pokoju dziecka to absolutna podstawa, aby zachować pokój w całkowitym porządku. Spodenki dziecięce możesz także dla ułatwienia powiesić na wieszaku, wówczas pojawi się więcej miejsca na bluzki.

Jak nauczyć dziecko, aby trzymało porządek w szafie?

Nauczenie dziecka odpowiedzialności za swoje rzeczy i jak je przechowywać pomoże mu zrozumieć konieczność utrzymania porządku w szafie. Ważne będzie wspólne planowanie i organizacja szafy, co pomoże mu zrozumieć potrzebę utrzymania porządku i będzie bardziej zaangażowane w proces. Warto także postawić na ustawienie jasnych wymagań i nagradzanie dziecka za trzymanie porządku. Dobrze będzie także pokazać dziecku, jak należy utrzymywać porządek w szafie, najlepiej robić to na zasadzie powtarzalności zachowań dorosłych. Dzieci szybko zapominają o swoich założeniach, dlatego należy regularnie przypominać o porządkowaniu w szafie, aby maluch traktował je na poważnie. Z kolei poprzez regularne powtarzanie procesu utrzymywania porządku w szafie dziecko będzie miało szansę na stworzenie nawyku i stanie się samodzielne w tej kwestii.

Segregacja ubrań pod względem kategorii

Segregacja ubrań pod względem kategorii to proces dzielenia ich na określone grupy, aby ułatwić ich przechowywanie i użytkowanie. Oto kilka popularnych kategorii, które można wykorzystać:

 • Typ ubrania: koszule, bluzy, spodnie, sukienki itd.
 • Kolor: czerwony, niebieski, zielony itd.
 • Sezon: ubrania letnie, jesienne, zimowe, wiosenne
 • Okazja: ubrania codzienne, do pracy, na specjalne okazje itd.
 • Długość: krótkie ubrania, długie ubrania
 • Fason: sportowe, eleganckie, casualowe

Dzięki segregacji ubrania będą łatwo dostępne i prościej będzie je znaleźć w momencie, kiedy są potrzebne. Możesz również podzielić je pod względem konkretnych marek. Sklep z ciuchami dla dzieci raspberryrepublic.pl to dobre jakościowo rozwiązania, które wspaniale nadają się na co dzień, ale również na większe wyjścia. Wykonane zostały bowiem z wysokiej jakości tkanin organicznych, przy zachowaniu najwyższych standardów podczas pracy. Markowe ubrania dla dzieci to pewność pod względem jakości, trwałości i bezpieczeństwa dla Twojego malucha.

Jak zorganizować porządek we wspólnej garderobie?

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zorganizowaniu porządku we wspólnej garderobie:

 1. Dzielenie ubrań na określone kategorie, takie jak typ, kolor, sezon, okazja itd.
 2. Oznaczanie półek i szuflad, aby każdy wiedział, gdzie znajdują się jego ubrania.
 3. Przechowywanie ubrań sezonowych, takich jak letnie i zimowe, w osobnych pojemnikach.
 4. Regularne sprzątanie i odkładanie ubrań na swoje miejsce, aby uniknąć chaosu
 5. Ustalenie wspólnych zasad dotyczących tego, kto odpowiada za utrzymywanie porządku i jakie są konsekwencje za ich nieprzestrzeganie.
 6. Zmiana ubrań z sezonu na sezon, aby uniknąć zagracenia szafy.
 7. Wymiana ubrań między dziećmi w podobnym wieku, aby uzyskać nowe stylizacje bez konieczności kupowania nowych ubrań.

Dzięki tym wskazówkom porządek we wspólnej garderobie powinien być łatwiejszy do utrzymania. Wszystkie z nich możesz także zastosować w szafie nastolatka oraz we własnej garderobie. Wówczas wszystko będzie wspaniale się prezentować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *